Autoput gotov 20. jula, ali koje godine?
27. Jun 2011
Po poslednjim produžecima roka za izgradnju autoputa Horgoš-Novi Sad, posao bi trebalo da se okonča do 20. jula (bez „ipsilon-kraka„, koji je dobio dodatno vreme do oktobra).Međutim, i ovaj rok poljuljala su preduzeća u sastavu „NIBENS grupe„, koja su zbog finansijskih problema morala da napuste gradilište jer nisu mogla platiti ni gorivo za mašine, ni struju za rad asfaltne baze, ni repromaterijal.
Od izvođača radova na autoputu posustali su PZP „Beograd” i „Vojvodinaput–Bačkaput” pa je direktor „Koridora Srbije” Mihajlo Mišić apelovao na ostale članove konzorcijuma – „Puteve Užice” i „Planum” – da priskoče u pomoć i preuzmu napuštene poslove, na šta ih obavezuje klauzula o solidarnoj odgovornosti iz konzorcijumskog sporazuma, koja predviđa da ostali preuzmu posao.
Generalni direktor „Puteva Užice” (koje je preuzelo vođstvo konzorcijuma od PZP „Beograd”) Milan Bojović izjavio je juče za naš list da su brzo reagovali nakon problema s „NIBENS grupom„ i pojačali tempo rada na gradilištu pa su proširili posao i na one deonice koje nisu bile predviđene za njihovu firmu. Među tim radovima je i izgradnja četiri mosta u trupu autoputa, koju su još pre mesec i po preuzeli od PZP „Beograd”.
– Od 87 kilometara autoputa (bez „ipsilon-kraka„) pod asfaltom je oko 60 kilometara – kaže Milan Bojović. – Dnevno se asfaltira od kilometar do dva, a može se očekivati i više jer, osim dve naše baze kod Subotice, do kraja ove nedelje pokrenućemo i napuštenu asfaltnu bazu u Srbobranu, a proradiće i ona u Beški. Povećali smo i broj radnika gotovo 50 procenata: pre je na tom projektu radilo 140 ljudi, a danas oko 200.
Iako sagovornik kaže da se maksimalno trude da poštuju ugovoreni rok, niko ne može očekivati da se autoput završi do 20. jula jer su problemi s „NIBENS grupom„ pomutili planove izgradnje. I Mihajlo Mišić kaže da krupni potresi u građevinarstvu, kakve je izazvala „NIBENS grupa„, ne mogu ostaviti bez posledica tako složen proces kao što je izgradnja autoputa, tim pre što je PZP-u „Beograd„ poverena deonica od 24 kilometra. Koliko god da ostali izvođači žure ili uskaču, izvesno je da će rokovi biti probijeni.
I dok Milan Bojović kaže da finansijski uspevaju da prošire aktivnost na gradilištu i preuzimaju tuđe poslove, direktor „Planuma” Ratomir Todorović kratko dodaje da će „svoj deo posla uraditi do roka”. Naime, ne treba da čudi ako svi članovi konzorcijuma nemaju mogućnosti da preuzmu tuđi posao jer kada se ugovarala izgradnja autoputa, prvopostavljeni rok je bio devet meseci (koji je kasnije produžen još za šest), a rok plaćanja čak 30 meseci, što znači da putari sami finansiraju radove, a država im plaća mic po mic. Oni jesu pristali na takve uslove, ali prvenstveno za „svoje” deonice.
Dnevnik - R. Dautović








.png)


