Maserati pokušava da se vrati na scenu vrhunskih automobila, a kompaktni luksuzni SUV kakav je predstojeći Grecale trebalo bi da pomogne u toj misiji. Nalazeći se ispod srednjeg SUV vozila Levante, ovaj novi model je težnja italijanskog proizvođača automobila da lansira 10 novih ili temoljno revidiranih modela do 2023. godine. Ovakav odnos i nasleđe performansi brenda znače da će 2022. godine Grecale da konkuriše modelima BMW X3 i Porsche Macan.
Proširuje se Maseratijeva linija Trofeo
15. Aug 2020
Maserati je nakon dve godine pošto je predstavio najžešću verziju sportskog Levantea označenu kao Trofeo, koja može da se pohvali snagom od 590 KS, sada proširio ovu liniju na modele Ghibli i Quattroporte.
Najbrže limuzine u inače izuzetno bogatoj istoriji ove italijanske marke, poput modela Levante, mogu da se pohvale 3,8-litarskim osmocilindarskim twin-turbo motorom koji je razvijen u Ferrariju u Maranellu. Pri 6.250 obrtaja u minuti ovaj agrgat razvija maksimalnu snagu od čak 588 KS i ubedljiv obrtni moment od 730 Nm između 2.250 - 5.250 obrtaja u minuti. Prenos snage u obe limuzine obezbeđuje osmostepeni automatski menjač (ZF), a pogon je usmeren samo na zadnje točkove, za razliku od Levantea gde je 4x4 pogon. Tako motorizovanom Ghibliju treba do 100 km/h samo 4,3 sekunde, dok je većem i težem Quattroporteu potrebno 0,2 sekunde više, a maksimalna brzina je identična za oba modela - 326 km/h.
Istovremeno, platformu obe limuzine Maserati je temeljno modifikovao, za prednje oslanjanje sada se koriste dvostruka trouglasta ramena i multilink oslanjanje pozadi što značajno utiče na vožnju, kako na upravljanje, tako i na udobnost.
Vozaču je u okviru Trofeo paketa na raspolaganju dodatni sportski program vožnje Corsa, koji skraćuje vreme odziva na gas i vreme potrebno za promenu stepena prenosa, omogućava bolju kontrolu prenosa snage na podlogu tokom brzog pokretanja, ukrućuje i skraćuje oslanjanje, a istovremeno pruža primetniji zvuk izduvnog sistema.
Najsnažnija Maserati limuzina u ponudi biće prepoznatljivija po agresivnijoj prednjoj rešetki sa dvostrukim vertikalnim šipkama, upadljivijem difuzoru, posebnim 21-inčnim Orione naplatcima i pojedinačnim detaljima u crvenoj boji.
Modeli Ghibli i Quattroporte Trofeo proizvodiće se u torinskom pogonu, ali cene još nisu poznate.









.png)


