Mazda ipak odustaje od rotacionog motora

21. Nov 2013

Mazda RX-8Mazda RX-8,  rotacioni motor
Iako su ranije najavljivali potencijalni razvoj nove generacije rotacionih (Wankel) motora, iz japanske kompanije Mazda saopštavaju da je proizvodnja ovakvih agragata za sada praktično nemoguća.

Masamichi Kogai, izvršni direktor kompanije Mazda, rekao je da ta kompanija trenutno ne planira razvoj novog rotacionog motora po kome je japanski proizvođač automobila bio poznat u automobilskoj industriji. "Jednostavno, njegova proizvodnja danas ne bi bila ekonomski isplativa. Ipak, to ne znači da smo potpuno zatvorili vrata tehnologiji rotacionih motora u budućnosti.", saopštio je Kogai.

Prema njegovim rečima, da bi jedan takav rotacioni motor opravdao ulaganja u njegov razvoj i proizvodnju, trebalo bi da se ugrađuje u najmanje 100.000 automobila godišnje, što je u sadašnjim ekonomskim okolnostima neostvarivo. Takođe, Kogai je napomenuo da ovi motori imaju široku mogućnost primene i da osim benzina kao pogonsko gorivo mogu da koriste vodonik i kerozin. Kompanija Mazda je okončala proizvodnju rotacionih motora u junu 2012. godine kada je proizvoden poslednji primerak modela Mazda RX-8 sa rotacionom motorom.


Ime i prezime
Komentar