Trenutna četvrta generacija BMW X5 krenula je u prodaju pre oko dve godine. Izgleda da je prošlo premalo vremena za njegovo osvežavanje. Razlog zašto je bavarski proizvođač doneo ovu odluku najverovatnije je slaba prodaja četvrte generacije X5. I dalje će glavni konkurent da mu bude Mercedes-Benz GLE.
BMW unapređuje električnu tehnologiju
09. Apr 2018
Uprkos planovima za povećanje proizvodnje električnih automobila u bliskoj budućnosti i usled realnih tehnoloških barijera, BMW najavljuje da će do 2020. godine imati masovnu proizvodnju takvih vozila. Nemački proizvođač smatra da proizvodnja električnih automobila nije dovoljno profitabilna da opravda velike serije, kao što je slučaj sa modelima u kojima su benzinski i dizel motori. Međutim, povećana proizvodnja počinje sa inauguracijom nove generacije električnog pogona.
"Želeli smo da vidimo petu generaciju, koja bi trebalo da bude ekonomičnija", rekao je Harald Kruger. "Ne želimo da se proširimo četvrtom generacijom."
Razlog za ovu odluku je da će sledeća generacija električnog pogona iz BMW-a da bude mnogo jeftinija za proizvodnju nego prethodna rešenja. Kruger je nedavno rekao da je peta generacija EV platforme bila "dvocifrena" prednost u odnosu na uštedu u procentima.
"Ako želite trku, morate da budete najkonkurentniji u segmentu, jer u suprotnom ne možete da povećate volumen", kaže on.
BMW u svet električnih automobila prvi put je ušao 2013. godine predstavljajući model i3 i od tada razvija ovu tehnologiju. Novi i8 Roadster zasnovan je na četvrtoj generaciji BMW električne arhitekture, koja nudi povećanu autonomiju od preko 40 odsto u odnosu na prethodnu verziju, zahvaljujući naprednim baterijskim i hemijskim materijalima.
Pored pete generacije, BMW ulaže više od sto miliona dolara u istraživanje i razvoj baterija, kako bi pronašao svoje mesto u šestoj generaciji električnog pogona. Bavarci trenutno proizvode elektrifikovana vozila u deset fabrika širom sveta, a većina njih je hibridna. Do 2025. godine lansiraće 25 modela elektrifikovanih automobila, od kojih će 12 da bude električno.
Prvi BMW i4, biće konkurent Teslin Model 3, a zatim slede električni Mini i električni X3. Zatim će da se pojavi još nekoliko modela podmarke BMW "i". Kompanija već ima zaštićene i registrovane oznake od i1 do i9, kao i od iX1 do iX9.








.png)


