Grupa Renault, jedan od ključnih igrača na tržištu automobila, ponosno najavljuje početak saradnje sa kompanijom Veolia, svetskim liderom u oblasti optimizovanog upravljanja resursima i Solvayjem, vodećom naučnom kompanijom. Cilj ovog partnerstva je da se omogući kružna ekonomija metala od kojih su sačinjene baterije električnih automobila, i to recikliranjem po načelu „zatvorene petlje”.
Prodaja grupe Renault raste treću godinu
19. Jan 2016

Novi rast prodaje na globalnom nivou
Broj registrovanih putničkih i privrednih vozila grupe Renault na globalnom nivou u 2015. godini ponovo se povećao za 3,3 % s ukupno 2,8 miliona vozila na tržištu koje je zabeležilo rast od 1,6 %. Zahvaljujući toj trećoj uzastopnoj godini povećanja broja registrovanih vozila Grupa ostvaruje novi prodajni rekord. Udeo Grupe na svetskom tržištu sada iznosi 3,2 %. Marka Renault ostaje prva francuska marka u svetu, a Dacia postiže novi prodajni rekord.
Grupa i dalje žanje uspeh na dinamičnom evropskom automobilskom tržištu (+9,4 %) i beleži rast broja registrovanih vozila za 10,2 % s 1.613.499 vozila i tržišnim udelom od 10,1 %. Renault je lider na evropskom tržištu električnih automobila i već 18. godinu uzastopnuo je prvi na tržištu putničkih vozila.
Van Evrope, uprkos privrednoj krizi u Rusiji i Latinskoj Americi, Grupa ostaje snažna i ostvaruje rast tržišnih udela u Africi, na Bliskom Istoku, u Indiji i Evroaziji.
„Prošla, 2015. godine bila je nova godina rasta prodaje za grupu Renault i oborili smo novi rekord. Uprkos privrednoj situaciji koja se uvek izuzetno razlikuje zavisno od regije, naš rast je stabilan i potvrđuje strategiju geografske diversifikacije koju sprovodimo već nekoliko godina“, naglašava Thierry Koskas, komercijalni direktor Grupe.
Grupa ostaje snažna na globalnom nivou
Uprkos različitom privrednom stanju po zemljama i po regijama, grupa Renault na međunarodnoj sceni uspeva da stabilizuje, ali i ojača svoj položaj.
U Evroaziji, tržišni udeo Grupe tako raste za 1,6 postotnih bodova na 11,9 %, naročito zahvaljujući dinamičnom tržištu u Turskoj (+21,7 %), gde postavlja novi prodajni rekord. Njen rast u većini zemalja regije omogućuje da se nadoknade posledice privredne krize u Rusiji, gde tržište ostvaruje pad veći od 35 %, a broj registrovanih vozila grupe Renault za 38,1 %. Tržišni udeo ostaje skoro stabilan sa 7,5 % u okviru politike očuvanja marži.
Na području Afrike, Bliskog Istoka i Indije broj registrovanih vozila Grupe raste za oko 17 %, pri čemu tržišni udeo iznosi 4,5 % (+0,7 postotna boda).
Grupa drži više od trećine severnoafričkog tržišta. U Alžiru postiže rekordni tržišni udeo (35,6 %) sa značajnim povećanjem od 8,7 postotnih bodova, zahvaljujući lokalnoj proizvodnji modela Symbol u Oranu. U Maroku, gde je Dacia prva, a Renault druga marka, broj registrovanih vozila povećava se za 11,5 %. Tržišni udeo Grupe doseže 38,2 % (+1,2 postotna boda).
U Egiptu, drugom tržištu u Africi, prodaja Grupe raste za 73,8 % i njen tržišni udeo doseže 7,5 % (+ 3,4 postotna boda).
Renault u Indiji ostaje prva evropska automobilska marka s prodajnim obimom povećanim za 20,1 %. Kwid ostvaruje obećavajući početak s više od 80.000 porudžbina od lansiranja u septembru.
U Severnoj i Južnoj Americi (355.151 registrovanih vozila, u padu za 14,8 %), Grupa odoleva ekonomskim teškoćama s tržišnim udelom od 6,3 % (-0,1 postotni bod).
U Brazilu, drugom tržištu Grupe, tržišni udeo povećava se za 0,2 postotna boda do rekordnog nivoa od 7,3 % na tržištu koje ostvaruje pad od 25,5 %.
U Argentini se Grupa nosi s padom broja registrovanih vozila za -6,5 % zahvaljujući uspehu zabeleženom u poslednjem tromesečju s tržišnim udelom od 14,7 % (12,7 % tokom cele godine). U Kolumbiji Renault znatno pospešuje svoj položaj povećanjem tržišnog udela za 2 postotna boda na 18,6 %.
Kamionet Duster Oroch, pušten u prodaju na samom kraju godine, već je zauzeo drugo mesto u svom segmentu na brazilskom tržištu. Jačanjem položaja Renaulta u tom segmentu trebalo bi da se održ rast u regiji tokom sledećih meseci.
Na području Azije i Pacifika, Južna Koreja je prvo tržište Grupe u regiji, stabilizovan je obim prodaje nakon snažnog rasta zabeleženog 2014. godine.
U Kini je u 2015. godini prednost data pripremi lansiranja kineske verzije Kadjara, prvog vozila koje lokalno proizvodi poduzeće Dongfeng Renault.
Poslovne mogućnosti Grupe Renault za 2016.
Svetsko tržište u 2016. godini trebalo bi da ostvari umeren rast od 1 do 2 % u odnosu na 2015. Očekuje se rast od 2 % na evropskom tržištu i isti rast od 2 % u Francuskoj.
Na globalnom nivou, kao i na brazilskom i ruskom tržištu trebalo bi da opet dođe do pada, od 6 % odnosno od 12 %. Suprotno tome, trebalo bi da se ostvari rast u Kini (+4 do 5 %) i u Indiji (+8 %).
U tom kontekstu, s posebno bogatim planom proizvodnje za ovu godinu, povećanjem u Indiji i novom strategijom u Kini, grupa Renault predviđa:
- ubrzanje rasta svetske prodaje,
- jačanje marke Renault u Evropi,
- rast u svakoj od pet regija.
„Oslanjajući se na komercijalni razvoj u posljednje tri godine, na uveliko obnovljenu gamu u 2015. i 2016. godini kao i na naš razvoj u Indiji i Kini, naš rast ubrzaće se u 2016. tako da ćemo napredovati u svim regijama“, izjavio je Thierry Koskas.








.png)


