Evropska komisija znala za prevare s dizel motorima

05. Oct 2015

Janez Potocnik
Janez Potočnik, bivši evropski poverenik za okolinu i životnu sredinu, tokom predavanja slovenačkim menadžerima o održivom industrijskom razvoju, izjavio je da je činjenica da se u automobile ugrađuju dizel motori s većom emisijom štetnih materija od onih koje proizvođači navode u svojim deklaracijama bila poznata još pre nekoliko godina, ali je stvar sklonjena „pod tepih“.
 
"Još u martu 2011. godine, kad sam bio poverenik Evropske komisije, izdali smo saopštenje za javnost da postoje dizel motori s bitno većim ispustima od deklarisanih i da je vrlo verovatno da se radi o prevari proizvođača", kazao je Potočnik u Ljubljani menadžerima, a prenosi ljubljansko Delo.

Budući da tada nije bilo reakcije, došlo je do sadašnjeg skandala oko Volkswagenovih dizel automobila s ugrađenim programom koji pri testiranju vozila pokazuje niže emisije štetnih materija, čime je nanesen "veliki udarac evropskoj industriji", rekao je Potočnik, koji sada radi kao kopredsednik foruma UN o održivom razvoju koji se bori za promene u industriji i održivi razvoj.

Potočnik je slovenačkim menadžerima na predavanju rekao da je potreban nov industrijski model, kako zbog prevelike degradacije prirode usled preteranog iskorišćavanja njenih resursa, tako i zbog smanjivanja konkurentnosti starog industrijskog modela jer se očekuje da će cene sirovina početi jako da rastu. Upravo zbog tih trendova u budućnosti će da dođei do prednosti kompanija koje već sada u praksi uvode načela održivog privrednog razvoja, rekao je Potočnik.

Kao primer primene te nove industrijske prakse istakao je kompanije BMW i Caterpillar.

"Oni već sada obnavljaju motore vozila kojima je istekao ekonomski životni vek. BMW ih ugrađuje u svoje nove automobile, a Caterpillar u nove radne mašine", naveo je bivši evropski poverenik za okolinu, Janez Potočnik.


Ime i prezime
Komentar